Chrystus Zmartwychwstał - Alleluja! - 24.04.2011

Przez okres Wielkiego Postu przygotowywaliśmy się do pełnego przeżycia świąt Wielkanocnych. Młodzież i dzieci uczestniczyły w rekolekcjach wielkopostnych. Wszyscy mieliśmy okazję brać udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali oraz wysłuchać kazań pasyjnych. W sakramencie pokuty oczyściliśmy nasze serca z grzechów. Dzięki akcji Caritas mogliśmy złożyć wiekopostną jałmużnę, kupując palmy, stroiki i kartki wielkanocne, baranki i paschaliki, czy też składając dary żywnościowe dla ubogich. W atmosferze skupienia i refleksji uczestniczyliśmy w Triduum Paschalnym.

W Wielki Czwartek uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Krzysztof Klimczak. Ks. Piotr Pasek wygłosił homilię, w której mówił o ustanowieniu sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Przypomniał gest obmycia nóg, który jest wezwaniem do miłości i służby drugiemu człowiekowi.

W Getsemani Jezus zwrócił się do apostołów z prośbą: "pozostańcie tu i czuwajcie ze mną". To zaproszenie do czuwania jest aktualne do dziś. Nie tylko uczniowie w Getsemani spali. Współczesny człowiek też usypia własne sumienie. Na czym polega dzisiejsza senność i brak czuwania? - To brak naszej wrażliwości na wszelkie zło świata, to brak wrażliwości na Boga. "Stara", niegdyś chrześcijańska Europa okazuje zmęczenie, znużenie wiarą, w imię nowej kultury i postępu. Łatwiej i wygodniej jest zapomnieć o Bogu, obok zła i niesprawiedliwości przejść obojętnie. Zadaniem Kościoła jest budzić świat i zwiastować Królestwo Boże. Święta powinny być czasem przebudzenia, przemiany życia. Prawdziwy chrześcijanin ma być autentycznym świadkiem Chrystusa. Nie może ignorować zła w imię "świętego spokoju".

Człowiek ustawicznie poszukuje wiary, poszukuje Boga. Tylko w relacji z Bogiem człowiek może znaleźć sens życia i ukojenie wszelkiego cierpienia. Bóg też szuka człowieka. Dlatego podjął się tej radykalnej, najwyższej ofiary. Czy jednak ja chcę Go uznać? Czy chcę być przez Niego odnaleziony?

Na pamiątkę trwogi Jezusa wobec bliskości męki i śmierci, do późnych godzin nocnych trwała adoracja w ciemnicy, którą poprowadził Parafialny Oddział Caritas, a później Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gosprzydowskiej.

W wielkopiątkowy poranek, po nabożeństwie Drogi Krzyżowej, Pana Jezusa w ciemnicy adorowali mieszkańcy poszczególnych przysiółków. Wieczorem, uroczystą liturgię Wielkiego Piątku prowadził ks. proboszcz Krzysztof Klimczak. Ewangelię o męce Pańskiej zaśpiewali: ks. Krzysztof Klimczak, organista Marcin Świerczek oraz Rafał Mróz. Po Komunii św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony z ciemnicy do grobu. Tam wartę honorową zaciągnęli strażacy. Podczas śpiewu Gorzkich Żali trwała adoracja Krzyża. Potem, do późnych godzin nocnych adorację Pana Jezusa w grobie prowadziła młodzież z Grupy Apostolskiej oraz członkowie zespołu "Gosprzydowianie".

W sobotnie przedpołudnie kościół wypełnił się dziećmi, które przyszły wraz z rodzicami, aby poświęcić pokarmy i adorować Pana Jezusa. Wieczorem rozpoczęła się uroczysta Liturgia Paschalna. Nastąpiło poświęcenie ognia, paschału, wody, rozbudowana liturgia słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Radośnie zabrzmiały dzwony. W homilii ks. Proboszcz zaapelował o przemianę serc, która dokonuje się w Sakramencie Pokuty. Istotą i sensem tych świąt jest, abyśmy się stali nowymi ludźmi. Eucharystia musi zaowocować konkretem miłości i służby.

Po Mszy św. wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z obchodów triduum paschalnego.