“Bóg się rodzi w sercu” – spotkanie z kolędą. 22.01.2023

Mama, tata, dwójka dzieci i babcia, przygotowują się do Świąt. Porządki w domu całkowicie zdominowały aktywność gospodyni, która mocną ręką trzyma dyscyplinę. Anna – to o niej mowa - nie chce się zgodzić nawet na żywe drzewko, o którym marzą dzieci. Piotr – jej mąż - wspomina swój dom rodzinny, w którym świeża choinka była pachnącym symbolem świąt. Nie potrafi zrozumieć swojej żony Anny, ani jej bezdusznej postawy wobec wszystkich domowników, a zwłaszcza wobec Babci. Ewa z Jackiem chcą się przyłączyć do akcji charytatywnej. Proszą rodziców o pozwolenie, chcą ofiarować swoje oszczędności dla potrzebujących. Niestety, matka stanowczo się sprzeciwia. Tylko babcia wyciąga z portfela swój dar.

Tuż przed kolacją do drzwi puka kobieta z dzieckiem. W wigilijny wieczór szukają kąta w obcym domu. Ola uciekła z własnego mieszkania przed przemocą ze strony męża. Przybywają też kolędnicy z gwiazdą. Anioł przemienia serca domowników.

Obojętność i chłód schodzą z pierwszego planu. Gospodyni zaprasza niespodziewanych gości. Razem zasiadają do wigilijnej wieczerzy. Przełamują się opłatkiem, składają sobie życzenia, udzielają pomocy Oli i jej córeczce. Okazana gościom życzliwość wnosi spokój i radość w serca domowników. Anna przeprasza wszystkich za swoje zachowanie.

Widowisko z przesłaniem gosprzydowscy aktorzy przygotowali pod kierunkiem p. Eweliny – kierowniczki świetlicy wiejskiej. Danuta i Paweł zagrali role rodziców, Nikola i Mateusz wcielili się w role dzieci, a Władysława w rolę babci. Agnieszka z małą Zosią na rękach zagrały niespodziewanych gości, Emilka i Klaudia - aniołków, Kacper – kolędnika z gwiazdą i Karol – diabełka.

Stroje, scenografia, dobór ról – dopracowane w szczegółach i pięknie przedstawione na deskach sceny w Domu Strażaka. Szkoda tylko, że widownia słabo dopisała, bo rzecz była znakomita i warta zobaczenia.

A po inscenizacji do wspólnego kolędowania przygrywali lokalni muzycy – p. Andrzej i p. Rafał Mróz oraz Mateusz i Szymon Prus. Śpiew prowadził zespół „Gosprzydowianie”.