Ks. Tadeusz Cetera

Po śmierci ks. Janusza Skrzypka Gosprzydowską parafię objął ks. Tadeusz Cetera. Oficjalne wprowadzenie miało miejsce 13 sierpnia 2017 r. Symboliczne klucze do kościoła przekazał nowemu proboszczowi ks. Józef Drabik - Dziekan Dekanatu Brzeskiego.


Ks. Tadeusz Cetera urodził się 9 września 1972 r. w Tarnowie, jako czwarte dziecko z pięciorga rodzeństwa w rodzinie Marii i Stanisława Ceterów. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Łowczowie rozpoczął edukację w Technikum Budowlanym w Tarnowie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. 22 maja 1999 r., po odbyciu sześcioletnich studiów filozoficzno - teologicznych i duchowej formacji, przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Wiktora Skworca. Jako wikariusz pracował w parafiach: Grabno, Nowy Sącz, Radgoszcz, Piwniczna, Nowa Jastrząbka, Dobra.

Pracę duszpasterską w Gosprzydowej ks. Tadeusz Cetera rozpoczął w dn. 21 sierpnia 2017 r. Ponieważ jest to mała parafia (najmniejsza w dekanacie brzeskim), ks. Proboszcz pracuje bez pomocy wikariusza. Msze św. i nabożeństwa, homilie, święta, odpusty, przygotowanie do sakramentów świętych, katechizacja, praca z młodzieżą, rodzinami i osobami starszymi, poradnictwo rodzinne, chrzty, śluby, pogrzeby, organizowanie pielgrzymek, rekolekcji, misji - to praca duszpasterska Proboszcza. Do tego dochodzi dbałość o budynki parafialne, zabytkowy kościół, dzwonnicę, cmentarz, dom parafialny, plebanię, prowadzenie księgowości i dokumentów parafialnych, sprawozdawczość itd.

Z początkiem września 2017 r. ks. Tadeusz Cetera rozpoczął pracę katechetyczną w miejscowej szkole i równocześnie przygotowywał wspólnotę do odpustu ku czci Narodzenia NMP. Wprowadził trzecią Mszę św. w każdą niedzielę oraz obrzęd błogosławieństwa dzieci w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.


Jako swoją misję w Gosprzydowej ks. Proboszcz przyjął rozwijanie kultu Matki Bożej. Wprowadził dodatkowe nabożeństwa maryjne. W 100 rocznicę objawień fatimskich zaproponował wspólnocie utworzenie ogrodu różańcowego oraz wprowadzenie nabożeństw fatimskich w pierwsze soboty miesiąca od maja do października. Pomysł spodobał się parafianom i podjęli się jego realizacji. Jesienią 2017 r. parafianie wraz z Proboszczem rozpoczęli prace przygotowawcze na terenie, gdzie powstanie ogród różańcowy. Dzięki staraniom ks. Tadeusza Cetery do Gosprzydowej trafiła figura Matki Bożej Fatimskiej oraz relikwie Dzieci Fatimskich.

W kościele ks. Cetera postarał się o założenie mechanizmu automatycznego odsłaniania i zasłaniania obrazu Matki Bożej przy akompaniamencie melodii maryjnych. W tym samym czasie rozpoczął starania mające na celu zamontowanie w kościele instalacji grzewczej. Zadanie to zostało zrealizowane przed rozpoczęciem zimy, co bardzo ucieszyło parafian. Do tej pory w mroźne zimowe dni, w kościele temperatura spadała poniżej zera. W takiej sytuacji ludzie starsi rezygnowali z uczestnictwa w nabożeństwach, a rodzice z małymi dziećmi dojeżdżali do sąsiednich parafii z ogrzewanymi kościołami.

Wiosną 2018 r. rozpoczęto budowę ogrodu różańcowego. Większość prac bezpłatnie wykonywali parafianie jako dar dla Matki Bożej. W ogrodzie powstały: ołtarz polowy, kaplica objawienia, miejsce spotkania anioła i dzieci fatimskich, 20 kapliczek z płaskorzeźbami obrazującymi tajemnice różańcowe, studnia z fontanną, ścieżki procesyjne, "żywa" korona Maryi z berberysów, imponujących rozmiarów "żywe" serce z białych i czerwonych begonii dla Matki Bożej, profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie.


Wielkości 1 hektara obszar, miejsce modlitwy i kontemplacji powstało w niespełna 4 lata wg projektu i pod nadzorem ks. Tadeusza Cetery. Przez cały czas ogród żyje modlitwą. Odbywają się w nim nabożeństwa majowe, a w październiku ludzie codziennie gromadzą się na modlitwie różańcowej. W pierwsze soboty miesiąca do ogrodu przychodzi procesja fatimska. Przy ołtarzu polowym sprawowana jest Najświętsza Ofiara w uroczystość odpustową w pierwszą niedzielę września, a także w święto Odzyskania Niepodległości. W ogrodzie różańcowym przygotowywane są ołtarze na uroczystość Bożego Ciała. Organizowane są też spotkania ewangelizacyjne i koncerty uwielbienia Boga. Zachęceni przez Proboszcza mieszkańcy sami dbają o wygląd ogrodu, koszą trawę, nasadzają rośliny ozdobne i pielęgnują je.

W roku jubileuszowym 2018 - w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości ks. Proboszcz zainicjował budowę Krzyża Niepodległości oraz Drogi Krzyżowej ze stacjami rzeźbionymi w kamiennych, kilkutonowych głazach. Gosprzydowska Góra Krzyży to kolejne miejsce modlitwy położone malowniczo na przeciwległym do ogrodu różańcowego wzgórzu, nawiązuje do wydarzeń zbawczych - męki i śmierci Pana Jezusa. Tu co roku, w czasie rekolekcji, a także w piątek przed niedzielą palmową organizowana jest procesja z nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Uczestnicy przynoszą wykonane przez siebie krzyże, symbole swoich codziennych krzyży i zostawiają je u stóp Krzyża Chrystusa.


Oba te miejsca - Ogród Różańcowy "Zawierzenia Maryi" oraz Góra Krzyży są dowodem wiary parafian, dlatego powstają z dobrowolnych ofiar i osobistego zaangażowania i darczyńców, którzy fundują kapliczki, stacje i inne obiekty.

Aby stworzyć warunki do integracji wspólnoty, a przy okazji gromadzić środki finansowe na realizację zadań ks. Proboszcz zaproponował cykliczną organizację zabawy karnawałowej "Taniec na różaniec". Mieszkańcy chętnie włączają się w przygotowanie imprezy, licznie na nią przychodzą i świetnie się bawią, a przy okazji gromadzą pieniądze na budowę ogrodu.

Szałas pasterski - to kolejna inicjatywa ks. Proboszcza. W wyremontowanej wspólnymi siłami stodole parafialnej został zbudowany szałas pasterski z piecem chlebowym, wędzarnią i tradycyjną blachą, na której można ugotować czy podgrzać posiłek. W okresie Bożego Narodzenia w szałasie organizowane jest wspólne kolędowanie oraz spotkania integracyjne przy gorących oscypkach z żurawiną i innych specjałach przygotowanych przez gosprzydowskie gospodynie. Co roku obok szałasu przygotowywana jest żywa szopka. Bogactwo zwierząt, koncerty kolęd i smakowitości szałasu przyciągają nie tylko parafian ale też pielgrzymów z sąsiedztwa oraz przejeżdżających przez Gosprzydową turystów. Goście cieszą się pięknem okolicy, towarzystwem zwierząt, kosztują zakąski przygotowane w szałasie, zwiedzają, odpoczywają na łonie natury, a przy okazji składają ofiary na obiekty, jakie powstają w ogrodzie różańcowym.


Ks. Proboszcz Tadeusz Cetera z wielką starannością dba o obiekty stanowiące dobro wspólne. Należy do nich cmentarz parafialny. Parafianie składają co miesiąc ofiary na prace na cmentarzu. W 2020 oraz 2021 roku zostały wyremontowane schody, wybudowane alejki i poręcze na położonym na stromym zboczu cmentarzu.

Po uzyskaniu stosownych pozwoleń, latem 2023 r. rozpoczęto budowę kaplicy cmentarnej z chłodnią. Miejsce, gdzie można będzie gromadzić się na modlitwie różańcowej przy ciele zmarłego. W przeszłości i obecnie rodzina, sąsiedzi i przyjaciele odmawiają różaniec i modlą się w domu rodzinnym osoby zmarłej.

Wielką troską Gospodarza Parafii jest zabytkowy kościół modrzewiowy z końca XVII wieku oraz drewniana dzwonnica. Oba obiekty są wpisane do rejestru zabytków. Jako szczególnie cenne dla dziedzictwa kulturowego wymagają szczególnej dbałości oraz systematycznych przeglądów i konserwacji. Prace konserwatorskie przy zabytkach są szczególnie kosztowne, dlatego ks. Proboszcz stara się o dotacje na ten cel. Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w 2022 r wykonano konserwację pokrycia dachowego i oszalowania kościoła, a w 2023 konserwację dzwonnicy. Wiosną 2023 r. Parafia złożyła wniosek w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków na dofinansowanie wymiany okien i ochronę kościoła przed niszczącym działaniem drewnojadów metodą fumigacji. Wniosek został przyjęty i parafia uzyskała wsparcie w wysokości 441 000 zł co stanowi 98% wartości zadania:)

W gosprzydowskim sanktuarium, w którym od ponad 300 lat znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Gosprzydowskiej, wierni wypraszają wiele łask, nie tylko w przeszłości, ale i w obecnym czasie. Ks. Proboszcz założył Księgę Łask i Cudów, w której są zapisywane łaski otrzymane za wstawiennictwem Matki Bożej Gosprzydowskiej.


Aby ożywić tradycję modlitwy przy kapliczkach przydrożnych, ks. Proboszcz zaproponował organizację niedzielnych nabożeństw majowych w maju oraz różańcowych w październiku przy kapliczkach, rozsianych w przysiółkach wioski. Po majówkach, organizowane są "chrześcijańskie biesiady" - integracyjne spotkania przy ognisku. Zwyczaj przyjął się znakomicie. Ludzie chętnie wędrują do gościnnych przysiółków, w których gospodarze łączą siły, aby pięknie przygotować nabożeństwo i godnie przyjąć pielgrzymów.

Ks. Tadeusz Cetera, 52 proboszcz gosprzydowskiej parafii, ze szczerym zaangażowaniem, wiernie realizuje swoje powołanie. Ofiaruje wszystkie siły i zdolności powierzonej sobie wspólnocie.